fbpx
Search
Close this search box.

מה זה תשוש נפש ואיך בוחרים מוסד מתאים?

תוכן העניינים:

בעידן הנוכחי, מחלות של תשישות נפשית הפכו נפוצות יותר ויותר באוכלוסיות המבוגרות, וטיפול באוכלוסיות האלה לא קל בכלל במיוחד שהם צריכים השגחה 24 שעות.
במאמר זה נספק לכם את כל המידע הנדרש אודות תשושי נפש, ואיך  בוחרים מוסד מתאים  לתשוש נפש?

בתי אבות לתשושי נפש

הגדרת תשוש נפש

אדם המוגדר תשוש נפש הוא אדם הסובל מירידה חדה ביכולת הקוגניטיבית שלו ונאלץ להתמודד עם קשיים בהתמצאות במרחב ובזמן, שיפוט לקוי, איבוד זיכרון וקושי לבצע פעולות יומיומיות פשוטות.

לרוב אנשים אלו סובלים מקשיים בשינה, דיכאון, תוקפנות וחוסר שקט. בנוסף, תשושי הנפש, יסבלו גם מבעיות רגשיות המתבטאות בחוסר ערנות למתרחש סביבם, חוסר אכפתיות ואדישות ברמה בינונית עד קשה. אוכלוסיית הקשישים, המוגדרים תשושי נפש, יסבלו בדרך כלל מסוג של דמנציה, שכחה, כדוגמת אלצהיימר ולכן יידרשו לטיפול צמוד. 

אבחון תשושי נפש

על מנת לאבחן קשיש כתשוש נפש יש לבצע הערכה על ידי רופא גריאטרי או\ו פסיכוגריאטרי. אך יש כמה סימפטומים אופיינים מהם:

  •  חוסר שקט

  • דיכאון

  • הפרעות שינה

  • לפעמים אף תוקפנות

 

בשלב מסוים, אנשים עם תשישות נפש עשויים להוות סכנה לעצמם ואף לאחרים.

מה ההבדל בין תשוש נפש לתשוש גוף?

ההבדל בין תשוש נפש לתשוש גוף הוא בעיקרון בתפקוד המנטלי של הקשיש – תשוש נפש סובל מפגיעה וירידה משמעותית בתפקוד המוח, ואילו תשוש גוף הינו בהיר מחשבה. 

תשוש נפש סובל מירידה משמעותית בתפקוד המוח במישורי זיכרון, התמצאת, אינטלקט במידה כזאת, שהוא זקוק לעזרה מלאה בפעילות היום יום, לרבות רחצה, הלבשה, אכילה, שימוש בשירותים, הכוונה בניידות והכי חשוב הוא צריך השגחה במשך כל שעות היממה.

לעומת זאת אדם תשוש גוף הוא בדרך כלל מתהלך עצמאית (בחלק מהמקרים עם אביזר עזר), בהיר מחשבה, זקוק לעזרה במידה מועטה עד בינונית בתפקוד הפעולות היומיום  (ניידות, אכילה, רחצה, הלבשה, שימוש בשירותים- הוא שולט על הסוגרים). 

בתי אבות לתשושי נפש

כמובן שלכל קשיש ישנם הקריטריונים והתנאים החשובים עבורו ורוצה שחייו יתנהלו לפיהם, למשל רמת הכשרות, זמני הביקור של המשפחות, פעילויות תעסוקתיות שונות ודברים נוספים, אשר נחשבים כעקרוניים לכל אחד ואחד בהתאם לאורח חייו. 

ובמקרה של תשושי נפש יש עוד תנאים שצריכים להתקיים בבית אבות על מנת להתאים לתשושי נפש.

בתי אבות לתשושי נפש מיועדים לקשישים המתמודדים עם מחלת אלצהיימר או דמנציה, בדרגת מוגבלות בינונית עד קשה, אשר מוגדרים כתשושי נפש על ידי פסיכוגריאטר. 

כך שבגלל הסטטוס הבריאותי שלהם הם זקוקים למחלקה מוגנת המיועדת לתשושי נפש בתוך בתי אבות קיימים או בתי אבות המיועדים אך ורק לתשושי נפש.

חשוב לציין שמכיוון שהקשישים לא יכולים לצאת לבד מהמוסד, בגלל שרובם סובלים מבעיית התמצאות ועלולים ללכת לאיבוד, לכן ישנו פיקוח רב של משרד הבריאות על רמת השירותים הרפואיים והפרא רפואיים הניתנים בכל בית אבות בכללי ובתי אבות לתשושי נפש בפרט.

מה מכיל בית אבות לתשושי נפש?

בתי אבות לתשושי נפש מכילים שירותים רפואיים ,סיעודיים ואחרים כגון השגחה 24 שעות על ידי אחיות ומטפלים מוסמכים, מתן תרופות וסיוע בביצוע המשימות היומיומיות הבסיסיות כמו רחצה, לבוש, האכלה ועוד, רופא מוסמך אשר זמין לקשיש 24 שעות ביממה כך שבכל דקה נתונה בה נזקק המטופל לרופא הוא יזכה לטיפול איכותי ומקצועי, בנוסף לפעילויות חברתיות המותאמות למצבם של החולים הדמנטיים, ופעילויות פרא- רפואיות כגון ריפוי בעיסוק, טיפול באמנויות, פיזיותרפיה וכו’. 

במילים אחרות היתרון של בתי אבות לתשושי נפש הוא הימצאותם של כל השירותים הרפואיים, הסיעודיים והחברתיים תחת קורת גג אחת, תוך התאמה מרבית לצרכיהם של המטופלים.

מה ההבדל בין בית אבות לתשושי נפש לבית אבות סיעודי?

בית אבות לתשושי נפש דומה במהותו לבית אבות סיעודי, אלא שבית אבות לתשוש נפש מיועד למטופלים עם ירידה בכישורי המוח, ובית אבות סיעודי מיועד למטופלים שלרוב נמצאים במצב שכלי תקין.  וזה מצריך השגחה מסביב לשעון בכל ימות השנה בבית אבות לתשושי נפש, וגם כן מענה רפואי 24 שעות ביממה בכל ימות השבוע, וטיפול בתסמינים כדי לתת איכות חיים ברמה הגבוהה ביותר.

שאלות נפוצות

  • האם הוא מקבל חוק סיעודי?

כן בבית אבות קרית בנימין מקבלים חוק סיעודי

  • האם בית האבות מקבל מורכב?

כן בבית האבות מקבלים דירים הנעזרים בכיסא גלגלים או מרותקים למיטה וזקוקים לעזרה בביצוע מרבית פעולות היומיום.

  • האם אפשר לערוך סיור בבית האבות לפני הרישום?

תמיד אפשר להגיע אלינו ולהתרשם מהמקום, הבית שלנו עובד כל ימות השבוע 24 שעות. אך עדיף לתאם מראש על מנת לוודא שמנהל הבית או העובד הסוציאלי זמינים לסיור ולמענה לשאלות.

יש לכם שאלות?
תרצו לקבל עוד פרטים?

צרו אתנו קשר לפרטים נוספים וייעוץ ללא עלות:

כתבות אחרונות:

איש מבוגר ומטפלת
חוק סיעוד

מטפלים סיעודיים 

אם הגעתם למאמר זה כנראה שאתם או אדם קרוב אליכם חושבים על הנושא של מטפל או מטפלת סיעודיים. אולי אתם אפילו כבר נעזרים בשירותיו של

קרא עוד »

הצטרפת בהצלחה לרשימת הדיוור שלנו!

אנחנו שמחים לראות שהתוכן מוצא חן בעינייכם :) במידה והוא תרם לכם ערך ויש לכם חשק לעזור לנו להגיע לעוד אנשים, נשמח לקבל מכם ביקורת חיובים בגוגל!

5/5
התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן מוריה... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן