fbpx
Search
Close this search box.

אילו מחלקות אנו יכולים למצוא בתי אבות?

תוכן העניינים:

בתי אבות הם למעשה מרכזי מגורים המיועדים לאנשים בגיל השלישי שמסיבות שונות אינם יכולים עוד להמשיך ולהתגורר בבתיהם הפרטיים.

לעתים קרובות, עוברים לבתי אבות אנשים שסובלים מבדידות גדולה ומעוניינים להתגורר במקום בו יפגשו אנשים באופן רציף, או קשישים שמצבם הבריאותי אינו מאפשר להם עוד להתגורר לבדם שכן הם זקוקים לטיפול מתמשך. בתי האבות מעניקים, כתלות במצבו של הקשיש, מגוון רחב של שירותים, החל משירותים בסיסיים כגון ניקיון וארוחות חמות ועד לשירותים רפואיים. כיום בישראל ישנם בתי אבות רבים שמעניקים מענה לפלח אוכלוסיה ההולך וגדל עם הזמן כתוצאה מהתארכות תוחלת החיים והזדקנות האוכלוסיה. עבור קשישים רבים מדובר בפתרון מדויק לבעיותיהם, כפי שנדון בהמשך.

המחלקות העיקריות:

אם יצא לכם להסתכל על המאפיינים של בתי אבות שונים כאשר ניסיתם לבחור בית אבות לבן משפחה מבוגר, לדוגמה, ודאי הבחנתם בכך שכל בית אבות מחולק לכמה מחלקות. המטרה של סיווג הדיירים לפי מחלקות היא למעשה להעניק לכל אחד מהם את הטיפול המתאים ביותר עבורו. על כן, כל מחלקה מוגדרת בהתאם לצרכי הדיירים המתגוררים בה.

מחלקה לקשישים עצמאיים:

אל מחלקת העצמאיים מופנים דיירים שמצבם מאפשר להם לתפקד לבד ואינם זקוקים לכל סיוע בשגרת היום יום.

מחלקה לתשושים (תשושי גוף):

המחלקה המיועדת לתשושי גוף כוללת דיירים שכן יש להם צורך בעזרה בביצוע משימות שגרתיות, אולם מדובר בצורך מינימלי.

מחלקה סיעודית:

במחלקה הסיעודית מתגוררים דיירים אשר מצבם אינו מאפשר להם להתנהל לבד בשגרת היום יום וזקוקים לסיוע בביצוע משימות שגרתיות, וכן להשגחה משמעותית יותר. ישנם גם בתי אבות סיעודיים, שחלקם מכונים מרכז גריאטרי, אשר אליהם מגיעים רק דיירים סיעודיים שזוכים לטיפול ייחודי שמותאם לצרכיהם.

מחלקה לתשושי נפש:

אל המחלקה לתשושי הנפש, מגיעים קשישים החווים ירידה קוגניטיבית וכתוצאה מכך זקוקים, בדומה לקשישים הסיעודיים, להשגחה צמודה ולסיוע בכל מטלות היום יום. מחלקה זו היא מחלקה סגורה והיא כפופה לפיקוח של משרד הבריאות.

מחלקות בבתי אבות

יתרונות המעבר לבית אבות:

אין ספק כי המעבר לבית אבות הוא מורכב עבור הקשישים וטומן בחובו קשיים שונים. בגיל מבוגר, לא פשוט לבצע שינויים גדולים בחיים, ודאי לא כאשר מדובר בפרידה מבית, מקהילה ולעתים אפילו מאזור מגורים. מדובר בשינוי שמצריך הסתגלות, התאקלמות במקום חדש, וניסיון לשמור על אורח החיים הנוח והמתאים עליו הקפידו עד המעבר, תוך גמישות מספקת לדברים שלא יוכלו להישאר אותו דבר. עם הכניסה לגיל השלישי חווים הקשישים מגוון קשיים המצריכים הסתגלות גם כך, ויש החושבים שמעבר לבית אבות עשוי להקשות אפילו יותר.

לצד הקשיים, שלא ניתן להתכחש אליהם, חשוב להכיר את היתרונות המשמעותיים של בתי האבות. ראשית, הם עשויים לספק מענה לבעיה הנפוצה ביותר בקרב קשישים, והיא כמובן הבדידות. לעתים קרובות, גם קשישים שלהם ילדים ונכדים מוצאים את עצמם מעבירים שעות רבות לבדם בבית, מה שיוצר בדידות גדולה ומשמעותית. המעבר לבית אבות, בו מתרחשים מפגשים יומיומיים הן עם אנשי צוות והן עם דיירים אחרים, יכול בהחלט להקל על כך. כמו כן, בתי האבות מספקים, כאמור, טיפול המותאם לצרכי הקשיש. בכך מתאפשר לבני המשפחה להיות רגועים ולדעת שמתרחש מעקב מתמיד אחר צרכיו של הקשיש תוך נתינת מענה מתאים. כאשר הקשיש נמצא לבדו בבית, לא תמיד יש לבני המשפחה אפשרות להגיע ולדאוג לשלומו, בין אם בשל מרחק, לוחות זמנים צפופים או סיבות אחרות.

מרכז גריאטרי או בית חולים – מה ההבדל?

חשוב לדעת כי בתי אבות סיעודיים נבדלים מבתי חולים בכמה מאפיינים. ראשית, במרכזים הגריאטריים אנחנו נמצא רופאים בעלי מומחיות ספציפית בתחום הגריאטריה, בעוד שבבתי חולים רגילים ישנם רופאים רבים אשר חלקם אינם מנוסים ומוכשרים באותה מידה בטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי. הבדל נוסף הוא שבבתי החולים הרגילים ניתן טיפול תרופתי רב ובתדירות גבוהה, אשר מוביל להיווצרותם של חיידקים וזיהומים רבים. על כן, העברת אנשים בגיל הזקנה לאשפוז בבית חולים רגיל אינה תמיד החלטה נבונה. כאמור, ישנם סוגים מגוונים של בתי אבות ומחלקות, כאשר בכל אחד מהסוגים מוענקים סוגים שונים של טיפול ועזרה. כמובן שטרם ביצוע הצעד המשמעותי של העברה לבית אבות, חשוב לוודא כי המוסד הנבחר הוא המתאים ביותר למכלול צרכיו של הקשיש, אולם חשוב לזכור שלעתים קרובות, החששות נעלמים לאחר שמתגלים היתרונות הרבים. קראו עוד על ההבדל בין מרכז גריאטרי לבית חולים רגיל .

יש לכם שאלות?
תרצו לקבל עוד פרטים?

צרו אתנו קשר לפרטים נוספים וייעוץ ללא עלות:

כתבות אחרונות:

איש מבוגר ומטפלת
חוק סיעוד

מטפלים סיעודיים 

אם הגעתם למאמר זה כנראה שאתם או אדם קרוב אליכם חושבים על הנושא של מטפל או מטפלת סיעודיים. אולי אתם אפילו כבר נעזרים בשירותיו של

קרא עוד »

הצטרפת בהצלחה לרשימת הדיוור שלנו!

אנחנו שמחים לראות שהתוכן מוצא חן בעינייכם :) במידה והוא תרם לכם ערך ויש לכם חשק לעזור לנו להגיע לעוד אנשים, נשמח לקבל מכם ביקורת חיובים בגוגל!

5/5
התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן מוריה... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן