fbpx
Search
Close this search box.

למה קשישים צריכים בתי אבות?

תוכן העניינים:

אנשים המגיעים לגיל השלישי מתמודדים בדרך כלל עם שינויים רבים המתרחשים בחייהם. בהיבט הפיזי, לדוגמה, מביא עמו גיל הזקנה שינויים משמעותיים אשר עשויים לבוא לידי ביטוי במראה החיצוני, בירידה בכוח הפיזי, בפגיעה בשיווי המשקל, בהיחלשות המערכת החיסונית ועוד. 

גם מהבחינה הקוגניטיבית עשויה לחול הידרדרות, למשל בכושר הזיכרון או ביכולת הריכוז. אולם מלבד שינויים אלו, אשר נובעים ממקורות ביולוגיים, קשישים חווים שינויים דרמטיים גם בהיבטים נוספים.

בשלב מסוים מפסיקים מרבית הקשישים לעבוד, בין אם עקב הקשיים הפיזיים או בשל היציאה לפנסיה. עזיבת שוק העבודה אמנם יכולה להחוות, בקרב אנשים מסוימים, כהזדמנות לפריחה ולהתנסות בתחומי עניין חדשים, אולם עבור לא מעט קשישים היא עשויה ליצור תחושה של אובדן חיוניות ושל חוסר רלוונטיות. התפקוד המקצועי מהווה עבור אנשים רבים גורם משפיע בולט על הזהות האישית ועל ההגדרה העצמית, ומשהוא נעלם – משהו ביציבות הפנימית עלול להיסדק. מלבד התחושה הפנימית הנוצרת במצב זה, המעבר לאורח חיים נטול עבודה משפיע באופן ניכר גם על המעגל החברתי הסובב את הקשיש. מקום העבודה הוא לעתים קרובות גם מסגרת חברתית משמעותית, ועזיבתו מובילה לעתים לנגישות נמוכה יותר למעגלים חברתיים. זאת בנוסף להידלדלות המעגלים החברתיים עקב פטירתם של חברים אשר מגיעים לגיל מבוגר; ולשינויים הדרסטיים במערך המשפחתי כאשר לעתים קרובות הילדים מתגוררים במרוחק מהוריהם המזדקנים, מצב אשר מצריך מציאת ערוצי תקשורת חדשים.

בתי אבות – פתרון דיור פופולארי

בעקבות כל השינויים הללו, קשישים רבים עוברים להתגורר לעת זקנה במקומות כמו בתי אבות, מרכזים גריאטריים או דיור מוגן. לאורך השנים הפכו פתרונות אלה למקובלים במיוחד, עד כדי כך שהיום קיים מגוון רחב של פתרונות דיור המיועדים לבני הגיל השלישי, אשר מובנים במטרה לתת מענה על הצרכים של אוכלוסיה זו. המעבר להתגורר בבית אבות הוא כמובן מורכב; לא קל, ודאי בגיל מבוגר, לעזוב את הבית אליו התרגלו ולעבור לנהל את חייהם במקום אחר. לעתים בית האבות אליו עוברים הקשישים אינו קרוב למקום מגוריהם הקודם, ולכן הם נאלצים להיפרד מהקהילה בה חיו ומסביבת המגורים המוכרת להם. אם המעבר יוצר קשיים ניכרים, מדוע בכל זאת בוחרים קשישים רבים לבצע אותו? אין ספק שבסופו של דבר, בתי האבות מהווים מקור משמעותי של עזרה לקשישים ולהם מספר יתרונות משמעותיים. תכף נגלה!

מהם היתרונות של בית אבות?

תמיכה מקצועית:

מעלה ניכרת של בתי האבות קשורה לתמיכה המקצועית אשר ניתנת במוסדות אלה. כאמור, בגיל השלישי מתמודדים הקשישים עם קשיים רבים בהיבט הפיזי, הקוגניטיבי וכן בתחומים נוספים, ולכן לעתים קרובות מתקשים להתנהל באופן עצמאי כפי שיכלו לעשות כאשר היו צעירים יותר. לכן, בגיל זקנה במקרים רבים זקוקים הקשישים לתמיכה, אשר לא תמיד זמינה בבית. בבית האבות אנשי המקצוע מסוגלים להעניק עזרה לקשישים בתחומים בהם הם מתקשים, ולאפשר להם לחיות את חייהם בנוחות על אף המגבלות.

צפו ברשימת בתי ההורים של מוריה

פעילויות העשרה:

יתרון משמעותי נוסף של בתי האבות הוא התעסוקה שהם מציעים לקשישים אשר מתגוררים בהם. כאמור, גיל הזקנה יכול להוות הזדמנות פז לגילוי תחומי עניין חדשים, לאימוץ תחביבים ולהשקעת זמן בעיסוקים שלאנשי משפחה עובדים קשה יותר להתפנות אליהם. בדרך כלל בתי האבות מאפשרים לקשישים להתנסות בפעילויות שונות שיכולות להעשיר את חייהם, כגון יצירת עבודות יד, רכישת מיומנויות טכנולוגיות ואפילו עיסוק בפעילות גופנית. באופן הזה, יכולים הקשישים להפיק הנאה ותועלת משעות הפנאי הרבות, ולחוש חיוניים, יצרניים ובעלי ערך.

סביבה ופעילויות חברתיות

לבתי האבות מעלות רבות, אולם אין ספק שהתרומה העיקרית שלהם לקשישים הינה בפן החברתי. בתי האבות מציעים לדייריהם סביבה חברתית זמינה ונגישה שערכה לא יסולא בפז. בעוד שלעתים קרובות, קשישים אשר מתגוררים בביתם יתקשו לתחזק את המעגלים החברתיים שלהם בשל הקשיים הפיזיים וקשיים אחרים אשר עשויים להגביל את היציאה מהבית, את ההתניידות ועוד, בבית האבות מוקפים הדיירים בקשישים נוספים ובאנשי צוות כל הזמן, ויכולים לקחת בקלות חלק בפעילויות חברתיות. אחת ההתמודדויות הנפוצות ביותר עליה מעידים בני הגיל השלישי קשורה לבדידות, כאשר למשפחה ולחברים לא תמיד יש אפשרות למלא את הריק ולבלות עם הקשיש די זמן. מהבחינה הזו, בית אבות הוא סביבה מיטיבה במיוחד, אשר יכולה להפיג את הבדידות וליצור בקרב הקשישים תחושה שהם מוקפים ורצויים.

קראו על הבדידות בגיל השלישי ואיך מתמודדים הם השינויים בתקופה זו.

מטפל סיעודי בקבוצת מוריה

יש לכם שאלות?
תרצו לקבל עוד פרטים?

צרו אתנו קשר לפרטים נוספים וייעוץ ללא עלות:

כתבות אחרונות:

איש מבוגר ומטפלת
חוק סיעוד

מטפלים סיעודיים 

אם הגעתם למאמר זה כנראה שאתם או אדם קרוב אליכם חושבים על הנושא של מטפל או מטפלת סיעודיים. אולי אתם אפילו כבר נעזרים בשירותיו של

קרא עוד »

הצטרפת בהצלחה לרשימת הדיוור שלנו!

אנחנו שמחים לראות שהתוכן מוצא חן בעינייכם :) במידה והוא תרם לכם ערך ויש לכם חשק לעזור לנו להגיע לעוד אנשים, נשמח לקבל מכם ביקורת חיובים בגוגל!

5/5
התחל שיחה בוואטסאפ
צריכים עזרה?
היי מה שלומך?
כאן מוריה... איך אפשר לעזור לך?
דילוג לתוכן