צור קשר

להורים שלך מגיע יותר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  נפילות והשלכותיהם בקרב קשישים

  קשישים אשר חוו נפילה, סובלים מהידרדרות גדולה יותר בתפקודם היומיומי ובתפקודם הפיזי והחברתי בהשוואה לבני גילם שלא חוו נפילות. את ההשלכות לנפילות בקרב קשישים, ניתן לחלק להשלכות ברמה הפיזית, לפגיעה בתפקוד היומיומי ואת אופי השימוש בשירותי רפואה Stel, Smit, Pluijm & Lip) 2004). ברמה הפיזית נכללים: שברים או נקעים בגפיים, פצעים פתוחים, שטפי דם, פגיעות במפרק, קרעים בשריר ואף פגיעות מוחיות. הפגיעה בתפקוד היומיומי כתוצאה מנפילה, נמדדת בירידה במצב התפקודי, וירידה כללית ביכולת קיום פעילות חברתית ופיזית, כגון: פגיעה בהליכה, באופן ביצוע עבודות הבית, ברכיבה על אופניים, גננות, וכן בפעילויות ספורטיביות אחרות.

  יש לציין כי ככל שהפגיעה בתפקוד היומיומי תהיה רחבה יותר, כך תעלה הסבירות שבעקבות הנפילה הקשיש לא יוכל להמשיך ולחיות בביתו ובקהילה ויעבור למוסד גריאטרי.

  לקבלת ייעוץ ללא עלות מהמומחים שלנו

  השלכה מתבקשת נוספת הינה אופי השימוש בשירותי הרפואה, אשר גובר כולל: את צורך בהתערבות רפואית (כגון ניתוחים שונים), נטילת תרופות, היעזרות בטיפול פיזיותראפי, והצטיידות במכשיר עזר להליכה (Stel et al., 2004).  לעתים מעבר לפניה הראשונית לבית החולים, מתעורר הצורך בשיקום, על מנת להשיב את יכולת התפקוד שאבדה בעקבות הנפילה ועימה גם הצורך בעזרה ביתית.

  קראו על הגדרות תפקודיות בגיל השלישי

  במחקר שבדק את הקשר בין גורמי הסיכון לנפילות והשימוש בשירותי בריאות, אצל קשישים בטווח גילאים 69-92 , נמצא כי מתוך המשתתפים שחוו נפילה, 21.2% פנו לרופא המטפל, 17.2% נזדקקו לטיפול רפואי ו-7.9% הופנו לבית החולים (Kallin et al., 2005).

  לאחר הנפילה, 68.1% סבלו מפגיעה פיזית,  35.3% דיווחו על ירידה ברמה התפקודית, 16.7% דיווחו על ירידה בפעילות החברתית ואצל 10.3% מהמשתתפים חל שינוי בטיפול התרופתי.

  כעת נפרט שני סוגי השלכות: ברמה הפיזית (שבר מפרק הירך) והשלכה ברמה הרגשית (פחד מנפילות).

  השלכה פיזית: שבר מפרק הירך

  שבר מפרק הירך, בעקבות נפילה, הינה אחת התופעות העיקריות הגורמות לנכות בגיל המבוגר. התרחשותם של שברי מפרק הירך בגיל השלישי עולה מדי שנה בארץ ובעולם וההערכה היא כי מספרם ישולש עד לשנת 2050 . כמו כן,  קשישים המתקשים לבצע פעולות כמו קימה מהכסא או עמידה ממושכת, הינם בעלי סיכון גבוה  לשבר מסוג זה.

  – שכיחות התופעה וסוגי השברים: שכיחות שברי מפרק הירך עולה עם הגיל ומושפע ממחלות רקע שונות ושימוש בתרופות (Rolland et al., 2008). כמו כן, נחשבת מחלת  האוסטיאופורוזיס  לגורם סיכון המשמעותי ביותר לשברי אלו, לדוגמא, נמצא כי אצל נשים, אשר חוו נפילה בעבר וסובלות מאוסטיאופורוזיס, עולה הסכנה לשבר בירך, עד פי 25 .

  בנוסף, המגדר וצבע העור, אף הם, משפיעים על שכיחות השברים מסוג זה: שכיחותן של נשים לשבור את מפרק צוואר הירך הינה גבוהה פי שלוש מאשר אצל גברים והשכיחות לשבר אצל לבנים, גבוהה פי 2-3, מאשר אצל שחורים והיספאנים (שבת ועמיתיו, 2004). בן גורמי הסיכון הנוספים ניתן למצוא: צריכה גבוהה של אלכוהול וקפאין, פעילות גופנית מעטה, משקל גוף נמוך, שימוש בתרופות פסיכיאטריות, מגורים במוסדות, ראייה לקויה ודמנציה.

  ישנם שלושה סוגי שברים שכיחים במפרק הירך

  בהתאם לאזורים בהם מתרחש השבר: שבר תת  ראשי (subcapital), אשר עלול לגרום להפרעה באספקת הדם אל עבר ראש צוואר הירך ויכול להוביל לחסר חיבור ולנמק של ראש צוואר הירך  (avascular necrosis) (שבת ועמיתיו, 2004). שברים תת- ראשיים מאופיינים בפחות תחלואה ותמותה ובגיל הופעה צעיר יותר. שברים נוספים הינם: שבר בין-טרוכנטרי (intertrochanteric) ושבר תת-טרוכנטרי (subtrochanteric), אשר הינם שכיחים יותר (מופיעים ב-90% מהמקרים) ולרוב, יוצרים חיבור בעמדה לא תקינה, המביא לקיצור הגפה, אך אינם פוגעים באספקת הדם למקום.

  – הטיפול בשבר:

  המטרה הראשונית בטיפול בשברי צוואר הירך היא השבת החולה לרמת התפקוד שלפני החבלה, כאשר ניתוח מהווה את דרך הטיפול השכיחה ומועדפת ביותר (שבת ועמיתיו, 2004).

  המגמה הרווחת בארץ ובעולם היא לנתח את רוב החולים שניתן להרדימם ללא סיכון יתר, על מנת למנוע את הסיבוכים שעלולים להיגרם מהשכיבה הממושכת במיטה, כגון: פצעי לחץ, דלקות ריאה, פקקת ורידים עמוקה, תסחיף ריאתי ועוד ואולם במציאות, נאלצים חלק לא מבוטל מהחולים להמתין מספר ימים עד ניתוחם, דבר המשפיע על תקופת ההחלמה והשיקום. כמו כן, יש לתת את הדעת על אחוז המקרים בהם חולים זקנים, הגרים בגפם, מגיעים לחדרי המיון של בתי החולים מספר שעות ואף ימים לאחר החבלה. בשלב זה, חלקם מבולבלים, מיובשים ואף סובלים במידה כזו או אחרת של פירוק שריר (רבדומיוליזיס).

  – השלכות שבר מפרק הירך:

  ממצאים מחקריים מדגימים כי לאחר הטיפול בשבר, למעלה ממחצית מהחולים (50- 60%), חוזרים לרמת התפקוד שהייתה להם, כחמישית מהחולים מאבדים את יכולתם לנוע מחוץ לביתם וכחמישית מאבדים את היכולת לנוע בכלל (שבת ועמיתיו, 2004).

  בנוסף, שברי מפרק הירך אף מביאים למוות אצל זקנים  Roche, Wenn, Sahota &)  Moran, 2005). במחקר שנערך בשנת 2005, נבדק הקשר בן שברי צוואר הירך בקרב קשישים לשיעורי התמותה, לאחר שלושים יום מאירוע השבר ולאחר כשנה. ממצאי המחקר מראים כי  במהלך 30 הימים הראשונים, דווח על 9.6% של מקרי מוות ו- 33%  מקרי מוות במהלך השנה הראשונה.

  במחקר דומה, שנערך בדנמרק, בן השנים 1981-2001 (Vestergaard, Rejnmark & Mosekilde, 2007). מחקר זה מצא כי גילם הממוצע של קשישים, אשר חוו נפילה, עלה מ-75.8 בשנת 1981 ל-78.1 בשנת 2001 ואחוז הגברים ששברו את מפרק צוואר הירך, עלה אף הוא מ-25.5% ל-29.8%. כמו כן, שבר בירך, אשר נגרם עקב טראומה, הסביר את רוב מקרי המוות (68-76%) בתוך 30 הימים הראשונים.

  השלכה רגשית: פחד מנפילות

  השפעתן של נפילות אינה מתרחשת רק במישור הפיזי- מרבית הנפילות מסתכמות גם ביצירת פחד מנפילות (fear of falling), אשר גורמת, בסופו של דבר, להגבלת הפעילות ולירידה באיכות חייהם של הקשישים (מלצר ועמיתיו, 2007), זאת היות ובניגוד לפעוט הלומד ללכת, האדם המבוגר מודע להשלכות הנפילה והוא חש אכזבה מהגוף שעד כה  שירת אותו נאמנה (צור, 2007). לאור ההשלכות של הפחד מנפילות על תפקודו של הקשיש, ניתן לומר כי נפילות והפחד מהן, עשויות לשנות את חיי הנפגע מן הקצה אל הקצה. לרוב, אף מצופה מבני המשפחה לקחת אחריות ולהשקיע אנרגיה וזמן בטיפול, בהשגחה, בסיוע, בליווי ובדאגה לקשיש הנפגע ולאור זאת, לעיתים קרובות, נוצרת מתיחות בן הצורך של הקשיש הנפגע בעצמאות לבן המציאות של הזדקקות לעזרה, המובילה לתלות.

  כמחצית מהזקנים מפתחים פחד מנפילות, לאחר שחוו אירוע של נפילה וכן שליש מהקשישים אשר לא נפלו מעולם. אחד ההסברים לפחד מנפילות, מתייחס לפחד כתגובה התואמת סכנה, כאשר בקשישים אשר נפלו בעבר, יכול פחד זה למנוע מהגעה למצבים לא בטוחים, מתוך הכרה במגבלות הגופניות ומתוך רצון לסגל צורת התנהגות הולמת. מכאן, שפחד מנפילות, במידה ובמצב הנכונים, משמש כמנגנון מסייע לתפקוד בטוח יותר ומפחית את הסיכון לנפילות חוזרות. יחד עם זאת, פחד מנפילות עלול להפוך לפחד מוגזם וקיצוני ועשוי לנטרל את היתרונות הללו.

  – השלכות מפחד מנפילות:

  לאור השיעור הגבוהה של נפילות אצל קשישים, אין זה מפתיע שכחמישים אחוזים מהקשישים העצמאיים בקהילה חווים פחד מנפילה. פחד אשר הולך וגובר כאשר חברים מאותה קבוצת גיל, נופלים אף הם. פחד מנפילות, בצורתו הקיצונית, עלול ליצור מעגל קסמים של תלות וירידה בתנועתיות – כאשר הפחד מוגזם, הוא גורם להפרעות גופניות, נפשיות ותפקודיות קשות ומעלה את הדריכות בפעילויות מסוימות כגון: הליכה מחוץ לבית, רחצה, שימוש בשירותים ועליה במדרגות. בנוסף, הפחד אף עלול להוביל לחרדה קשה, אשר יכולה לגרום לירידה בתפקוד הגופני, החמרת בעיות בריאות ולהוות, באופן ישיר ופרדוקסאלי, גורם סיכון לנפילות חוזרות.

  השלכות נוספות של פחד מנפילות אצל קשישים, מתבטאות בכפיה עצמית של הימנעות מפעילות, אובדן ביטחון עצמי, הערכה עצמית נמוכה, דיכאון, והידרדרות כללית. זקנים הסובלים מפחד מנפילות, מפחיתים את ביצוע הפעילויות היומיומיות, איכות חייהם יורדת ושכיחות אשפוזם במוסדות גריאטריים עולה.

  מאמרים נוספים

  Card image
  התמודדות היומיומית עם אנשים במצב סיעודי

  מטפלת סיעודי היא אשת מקצוע שתפקידה לא פשוט. ההתמודדות היומיומית עם אנשים במצב סיעודי, דורשת...

  המשך קריאה >
  Card image
  בית מגורים אשר מאפשר תחושה של בית

  בית אבות בצפון- הוא בית מגורים הקיים בצפון הארץ מעפולה ועד כפר הוורדים, אשר מאפשר...

  המשך קריאה >
  Card image
  בית רקנאטי מקבוצת מוריה

  בשכונת וילות קטנה ושקטה בפתח תקווה שוכן לו דיור מוגן בית רקנאטי מקבוצת מוריה, סמוך...

  המשך קריאה >
  Card image
  איך בוחרים דיור מוגן?

  מעבר לדיור מוגן הינו החלטה חשובה ביותר שתגדיר את עידן הזהב שלכם על כל היבטיו...

  המשך קריאה >
  Card image
  מטפלת סיעודית לקשישים

  קשישים רבים זקוקים בשלב זה של חייהם לעזרה חיצונית בשל מחלה, ניתוח, פציעה או קושי...

  המשך קריאה >
  Card image
  מה זה רפורמה בסיעוד?

  הרפורמה בסיעוד הינה תכנית סיעוד חדשה שנכנסה לתוקף בנובמבר 2018. במסגרת הרפורמה, נוספו לגמלת הסיעוד רמות נוספות,...

  המשך קריאה >
  Card image
  שירותי טרום סיעוד

  הגשת בקשה לגמלת סיעוד עלולה להיות תהליך ארוך ועבור חלק מהקשישים זו יכולה להיות בעיה,...

  המשך קריאה >
  Card image
  מטפלים סיעודיים, איך לבחור את המטפל הנכון

  הגיע הזמן שהוריכם צריכים מטפל סיעודי? בשנת 1988 נחקק בישראל חוק סיעוד שמעגן את זכותם של אנשים הזקוקים...

  המשך קריאה >