צור קשר

להורים שלך מגיע יותר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  מטפלים סיעודיים, איך לבחור את המטפל הנכון

  הגיע הזמן שהוריכם צריכים מטפל סיעודי?

  בשנת 1988 נחקק בישראל חוק סיעוד שמעגן את זכותם של אנשים הזקוקים לסיוע סיעודי לקבל טיפול הולם על מנת להמשיך לחיות את חייהם בכבוד. מאז, עבר החוק תמורות כאשר בנובמבר 2018 נכנסה לתוקף רפורמה בחוק, בת מספר שלבים שאמורים להתבצע בפעימות (עד כה נכנסה לתוקפה הפעימה הראשונה בלבד)

  על מנת להיות זכאים על פי החוק, יש לעמוד במספר קריטריונים; לדוגמה, יש להיות תושב ישראל, להגיע לגיל פרישה, לשהות בבית או בדיור מוגן וכן לעמוד במספר קריטריונים נוספים. כמו כן, חשוב לדעת כי מדובר בגמלה סלקטיבית, שכן יש לעמוד במבחן הכנסות על מנת לקבלה. על פי חוק סיעוד, הזכאים יכולים לקבל את הגמלה בכסף ולשכור מטפל סיעודי כראות עיניהם, ואפילו לקבל גמלה כספית במקום לממש חלק מיחידות הסיוע השבועיות להן הם נמצאו זכאים.

  מהו תפקידם של מטפלים סיעודיים?

  ככלל, תפקידם של המטפלים הסיעודיים הוא לסייע לאנשים אשר נזקקים לסיוע סיעודי להמשיך לנהל אורח חיים תקין ומכבד ככל האפשר, על אף המגבלות אשר אינן מאפשרות להם לבצע פעולות הכרחיות מסוימות. המטפלים מסייעים למטופליהם בכמה תחומים עיקריים.

  1. סיוע בביצוע מטלות אישיות: כגון הלבשה, רחצה, ניידות בתחומי הבית או מחוצה לו, נטילת תרופות וכדומה.
  2. התחום השני בו מסייעים המטפלים הסיעודיים הוא תחזוקת משק הבית, אם המטופלים חיים בביתם. המטפל יסייע למטופל בביצוע מטלות ביתיות פשוטות כמו טאטוא ושטיפת הבית, בישול, שטיפת כלים ומשימות הכרחיות נוספות שמטופלים סיעודיים עשויים להתקשות לבצע באופן עצמאי..
  3. השגחה: שכן לעתים עלולים מטופלים סיעודיים להינזק, על ידי נפילה למשל, וחשוב שיהיה עמם מישהו שיוכל לסייע להם להתאושש ולהזעיק עזרה במידת הצורך.

  לסיוע בבחירת מטפלים סיעודיים

  איך מתמודדים עם קשיש סיעודי במשפחה?

  בחירת מטפלים סיעודיים – אילו תכונות לחפש?

  כאשר בוחרים מטפלים סיעודיים עבור בן משפחה קרוב, בין אם מדובר בקשיש או באדם צעיר יותר, חשוב להקדיש לכך זמן ותשומת לב. מעבר להגדרת התפקיד של המטפל הסיעודי ולמשימות הפרקטיות המוטלות עליו, יש לזכור כי מדובר באדם שנכנס לביתו של המטופל והופך לחלק בלתי נפרד משגרת יומו, ועל כן חשוב שלא להקל ראש בתהליך הבחירה. לעתים, בעיקר כאשר מדובר בקשיש המתגורר לבד, השהות עם המטפל הסיעודי מהווה את המפגש החברתי האינטנסיבי והממושך ביותר בחייו של המטופל, וקריטי שהקשר עמו יהיה מיטיב.

  כאשר בוחרים מטפל סיעודי, כדאי לשים דגש על הנאמנות ועל כושר ההתמדה של אותו מטפל. הטיפול באדם סיעודי הוא אינו משימה פשוטה, והעבודה עשויה לעתים להיות שוחקת ומעייפת. לכן, חשוב שבעל התפקיד יהיה אדם שמסוגל להתמיד לאורך זמן גם במשימות מורכבות. בעיקר כאשר מדובר באדם בגיל זקנה, אשר חווה שינויים רבים בתקופה זו של חייו, יש חשיבות ניכרת לכך שהמטפל הסיעודי יהווה עוגן ומקור של יציבות עבורו, ולא יתחלף לעתים קרובות. תכונות נוספות שיש לשים עליהן דגש בחיפושים אחר המטפל הסיעודי המתאים הן מסירות, טוב לב ואכפתיות. חשוב לוודא כי המטפל, הנכנס לביתו ולחייו של המטופל, יראה בכל העת את טובת המטופל לנגד עיניו, ויעשה כל שביכולתו על מנת להיטיב עמו ולשפר את איכות חייו. כמו כן, מומלץ לבחון את הקשר שנוצר בין המטפל למטופל – האם נעים להם לבלות יחד? האם המטפל עונה על הצרכים החברתיים של המטופל? מדובר בחלק בלתי נפרד מעבודתו של המטפל, וכן בהיבט בעל השפעה ניכרת על איכות חייו של המטופל.

  חברות סיעוד – מה זה אומר?

  אמנם החקיקה מכירה בצורך לסייע לאנשים אשר זקוקים לטיפול סיעודי, אולם על מנת להיות זכאי על פי חוק לאותו סיוע, יש לעבור תהליך בירוקרטי מורכב, בדיקות פיזיות בבית המטופל ועוד. כיום, קיימות חברות סיעוד שונות אשר מסייעות למטופלים ולבני משפחותיהם לנהל את התהליך עד לקבלת הזכאות המיוחלת. כמו כן, מכיוון שהמדינה אינה מספקת את שירותי הסיעוד עצמם, חברות פרטיות אלו מציעות למטופלים מבחר של מטפלים, אשר מתוכם ניתן לבחור את המתאים או המתאימה ביותר. היתרון בחברות כאלה כגון מוריה שירותי סיעוד הוא כמובן הפיקוח והבקרה שלהן על עבודתם של המטפלים, בין אם על ידי שיחות טלפון או על ידי ביקורי בית שמטרתם לבחון את טיב השירות שמקבל המטופל. מדובר בעוד עין, שמסייעת למשפחות לוודא כי יקיריהם מקבלים טיפול איכותי ונמצאים בידיים טובות.

  מאמרים נוספים

  Card image
  התמודדות היומיומית עם אנשים במצב סיעודי

  מטפלת סיעודי היא אשת מקצוע שתפקידה לא פשוט. ההתמודדות היומיומית עם אנשים במצב סיעודי, דורשת...

  המשך קריאה >
  Card image
  בית מגורים אשר מאפשר תחושה של בית

  בית אבות בצפון- הוא בית מגורים הקיים בצפון הארץ מעפולה ועד כפר הוורדים, אשר מאפשר...

  המשך קריאה >
  Card image
  בית רקנאטי מקבוצת מוריה

  בשכונת וילות קטנה ושקטה בפתח תקווה שוכן לו דיור מוגן בית רקנאטי מקבוצת מוריה, סמוך...

  המשך קריאה >
  Card image
  איך בוחרים דיור מוגן?

  מעבר לדיור מוגן הינו החלטה חשובה ביותר שתגדיר את עידן הזהב שלכם על כל היבטיו...

  המשך קריאה >
  Card image
  מטפלת סיעודית לקשישים

  קשישים רבים זקוקים בשלב זה של חייהם לעזרה חיצונית בשל מחלה, ניתוח, פציעה או קושי...

  המשך קריאה >
  Card image
  מה זה רפורמה בסיעוד?

  הרפורמה בסיעוד הינה תכנית סיעוד חדשה שנכנסה לתוקף בנובמבר 2018. במסגרת הרפורמה, נוספו לגמלת הסיעוד רמות נוספות,...

  המשך קריאה >
  Card image
  שירותי טרום סיעוד

  הגשת בקשה לגמלת סיעוד עלולה להיות תהליך ארוך ועבור חלק מהקשישים זו יכולה להיות בעיה,...

  המשך קריאה >
  Card image
  קצבת זקנה וקצבת שארים

  גיל הזקנה מביא עמו שינויים רבים. בין השאר, בתקופה זו של החיים, העבודה אינה תופסת...

  המשך קריאה >