צור קשר

להורים שלך מגיע יותר!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

  אילו מחלקות אנו יכולים למצוא בתי אבות?

  בתי אבות הם למעשה מרכזי מגורים המיועדים לאנשים בגיל השלישי שמסיבות שונות אינם יכולים עוד להמשיך ולהתגורר בבתיהם הפרטיים.

  לעתים קרובות, עוברים לבתי אבות אנשים שסובלים מבדידות גדולה ומעוניינים להתגורר במקום בו יפגשו אנשים באופן רציף, או קשישים שמצבם הבריאותי אינו מאפשר להם עוד להתגורר לבדם שכן הם זקוקים לטיפול מתמשך. בתי האבות מעניקים, כתלות במצבו של הקשיש, מגוון רחב של שירותים, החל משירותים בסיסיים כגון ניקיון וארוחות חמות ועד לשירותים רפואיים. כיום בישראל ישנם בתי אבות רבים שמעניקים מענה לפלח אוכלוסיה ההולך וגדל עם הזמן כתוצאה מהתארכות תוחלת החיים והזדקנות האוכלוסיה. עבור קשישים רבים מדובר בפתרון מדויק לבעיותיהם, כפי שנדון בהמשך.

  המחלקות העיקריות:

  אם יצא לכם להסתכל על המאפיינים של בתי אבות שונים כאשר ניסיתם לבחור בית אבות לבן משפחה מבוגר, לדוגמה, ודאי הבחנתם בכך שכל בית אבות מחולק לכמה מחלקות. המטרה של סיווג הדיירים לפי מחלקות היא למעשה להעניק לכל אחד מהם את הטיפול המתאים ביותר עבורו. על כן, כל מחלקה מוגדרת בהתאם לצרכי הדיירים המתגוררים בה.

  מחלקה לקשישים עצמאיים:

  אל מחלקת העצמאיים מופנים דיירים שמצבם מאפשר להם לתפקד לבד ואינם זקוקים לכל סיוע בשגרת היום יום.

  מחלקה לתשושים (תשושי גוף):

  המחלקה המיועדת לתשושי גוף כוללת דיירים שכן יש להם צורך בעזרה בביצוע משימות שגרתיות, אולם מדובר בצורך מינימלי.

  מחלקה סיעודית:

  במחלקה הסיעודית מתגוררים דיירים אשר מצבם אינו מאפשר להם להתנהל לבד בשגרת היום יום וזקוקים לסיוע בביצוע משימות שגרתיות, וכן להשגחה משמעותית יותר. ישנם גם בתי אבות סיעודיים, שחלקם מכונים מרכז גריאטרי, אשר אליהם מגיעים רק דיירים סיעודיים שזוכים לטיפול ייחודי שמותאם לצרכיהם.

  מחלקה לתשושי נפש:

  אל המחלקה לתשושי הנפש, מגיעים קשישים החווים ירידה קוגניטיבית וכתוצאה מכך זקוקים, בדומה לקשישים הסיעודיים, להשגחה צמודה ולסיוע בכל מטלות היום יום. מחלקה זו היא מחלקה סגורה והיא כפופה לפיקוח של משרד הבריאות.

  לייעוץ ללא עלות לחצו כאן

  יתרונות המעבר לבית אבות:

  אין ספק כי המעבר לבית אבות הוא מורכב עבור הקשישים וטומן בחובו קשיים שונים. בגיל מבוגר, לא פשוט לבצע שינויים גדולים בחיים, ודאי לא כאשר מדובר בפרידה מבית, מקהילה ולעתים אפילו מאזור מגורים. מדובר בשינוי שמצריך הסתגלות, התאקלמות במקום חדש, וניסיון לשמור על אורח החיים הנוח והמתאים עליו הקפידו עד המעבר, תוך גמישות מספקת לדברים שלא יוכלו להישאר אותו דבר. עם הכניסה לגיל השלישי חווים הקשישים מגוון קשיים המצריכים הסתגלות גם כך, ויש החושבים שמעבר לבית אבות עשוי להקשות אפילו יותר.

  לצד הקשיים, שלא ניתן להתכחש אליהם, חשוב להכיר את היתרונות המשמעותיים של בתי האבות. ראשית, הם עשויים לספק מענה לבעיה הנפוצה ביותר בקרב קשישים, והיא כמובן הבדידות. לעתים קרובות, גם קשישים שלהם ילדים ונכדים מוצאים את עצמם מעבירים שעות רבות לבדם בבית, מה שיוצר בדידות גדולה ומשמעותית. המעבר לבית אבות, בו מתרחשים מפגשים יומיומיים הן עם אנשי צוות והן עם דיירים אחרים, יכול בהחלט להקל על כך. כמו כן, בתי האבות מספקים, כאמור, טיפול המותאם לצרכי הקשיש. בכך מתאפשר לבני המשפחה להיות רגועים ולדעת שמתרחש מעקב מתמיד אחר צרכיו של הקשיש תוך נתינת מענה מתאים. כאשר הקשיש נמצא לבדו בבית, לא תמיד יש לבני המשפחה אפשרות להגיע ולדאוג לשלומו, בין אם בשל מרחק, לוחות זמנים צפופים או סיבות אחרות.

  דברים שכדאי לבדוק לפני בחירת בית אבות

  מרכז גריאטרי או בית חולים – מה ההבדל?

  חשוב לדעת כי בתי אבות סיעודיים נבדלים מבתי חולים בכמה מאפיינים. ראשית, במרכזים הגריאטריים אנחנו נמצא רופאים בעלי מומחיות ספציפית בתחום הגריאטריה, בעוד שבבתי חולים רגילים ישנם רופאים רבים אשר חלקם אינם מנוסים ומוכשרים באותה מידה בטיפול באוכלוסיית הגיל השלישי. הבדל נוסף הוא שבבתי החולים הרגילים ניתן טיפול תרופתי רב ובתדירות גבוהה, אשר מוביל להיווצרותם של חיידקים וזיהומים רבים. על כן, העברת אנשים בגיל הזקנה לאשפוז בבית חולים רגיל אינה תמיד החלטה נבונה. כאמור, ישנם סוגים מגוונים של בתי אבות ומחלקות, כאשר בכל אחד מהסוגים מוענקים סוגים שונים של טיפול ועזרה. כמובן שטרם ביצוע הצעד המשמעותי של העברה לבית אבות, חשוב לוודא כי המוסד הנבחר הוא המתאים ביותר למכלול צרכיו של הקשיש, אולם חשוב לזכור שלעתים קרובות, החששות נעלמים לאחר שמתגלים היתרונות הרבים. קראו עוד על ההבדל בין מרכז גריאטרי לבית חולים רגיל.

  מאמרים נוספים

  Card image
  התמודדות היומיומית עם אנשים במצב סיעודי

  מטפלת סיעודי היא אשת מקצוע שתפקידה לא פשוט. ההתמודדות היומיומית עם אנשים במצב סיעודי, דורשת...

  המשך קריאה >
  Card image
  בית מגורים אשר מאפשר תחושה של בית

  בית אבות בצפון- הוא בית מגורים הקיים בצפון הארץ מעפולה ועד כפר הוורדים, אשר מאפשר...

  המשך קריאה >
  Card image
  בית רקנאטי מקבוצת מוריה

  בשכונת וילות קטנה ושקטה בפתח תקווה שוכן לו דיור מוגן בית רקנאטי מקבוצת מוריה, סמוך...

  המשך קריאה >
  Card image
  איך בוחרים דיור מוגן?

  מעבר לדיור מוגן הינו החלטה חשובה ביותר שתגדיר את עידן הזהב שלכם על כל היבטיו...

  המשך קריאה >
  Card image
  מטפלת סיעודית לקשישים

  קשישים רבים זקוקים בשלב זה של חייהם לעזרה חיצונית בשל מחלה, ניתוח, פציעה או קושי...

  המשך קריאה >
  Card image
  מה זה רפורמה בסיעוד?

  הרפורמה בסיעוד הינה תכנית סיעוד חדשה שנכנסה לתוקף בנובמבר 2018. במסגרת הרפורמה, נוספו לגמלת הסיעוד רמות נוספות,...

  המשך קריאה >
  Card image
  שירותי טרום סיעוד

  הגשת בקשה לגמלת סיעוד עלולה להיות תהליך ארוך ועבור חלק מהקשישים זו יכולה להיות בעיה,...

  המשך קריאה >
  Card image
  מטפלים סיעודיים, איך לבחור את המטפל הנכון

  הגיע הזמן שהוריכם צריכים מטפל סיעודי? בשנת 1988 נחקק בישראל חוק סיעוד שמעגן את זכותם של אנשים הזקוקים...

  המשך קריאה >